Активність піратів поблизу берегів Східної Африки цього року різко зросла. За даними Міжнародного морського бюро, лише за перші чотири місяці 2009-го року там здійснено 114 нападів на судна різного класу - це більше, ніж за весь 2008-й рік. До того ж, 29 інцидентів - це не просто напади, а викрадення суден з моряками. Нині в піратському полоні 17 кораблів, на борту яких загалом знаходяться понад 250 моряків. З них два судна - Ariana та Marathon - з українськими екіпажами. В полоні зараз перебувають 32 українських моряки. Невже Marathon може повторити долю судна Faina? Здавалося б, висновки після захоплення українських моряків в Аденській затоці торік восени були зроблені. Та, на жаль, знову маємо привід для серйозних хвилювань і тривоги. Серед полонених українських моряків вже є перші поранені. Цю новину нам повідомили родичі членів екіпажу судна Marathon. Суховантаж вже більше місяця знаходиться у полоні морських розбійників. Перемови з ними веде власник судна - компанія з Нідерландів. Досі її представники заспокоювали сім'ї моряків, - мовляв, ситуація під контролем, команда почувається нормально. Але ні суми викупу, ні інших деталей не повідомляли. І от вчора самі моряки зателефонували в рідне місто Ізмаїл та сказали, що на судні біда. Андрій Анастасов відстежував ситуацію: Андрій Анастасов, кореспондент:
- 8 моряків - всі з Ізмаїлу. Вчора своїм родичам сюди змогли зателефонувати лише троє. Та й ті ледь говорили і просили про допомогу. У 60 градусну спеку на судні Marathon немає води, їжі та медикаментів. Тимчасом на борту вже є принаймні один поранений. Це кухар Георгій Гусаков, в нього травмована нога.
За яких обставин це трапилося, його колеги не повідомили. Вони сказали, що в інших кількох моряків психічні розлади, їм потрібна термінова медична допомога. Дізнавшись про це, матері, дружини, брати моряків сьогодні ввечері зібралися їхати до Києва.
Олександра Гусакова, мати кухаря судна Marathon:
- Вчера члены экипажа вышли на связь и сказали, что мой сын ранен, и давно ранен. А я даже не знала, только вчера узнала. Сын не вышел на связь - видно, не мог. Поэтому мы просим всех, кто может помочь нам, на уровне и правительства, на уровне и простых людей: помогите, кто может, освободить наших мужей и сыновей!
Віра Вартінкова, мати моряка судна Marathon:
- Будем просить, чтобы, прежде всего, им воду дали, медикаменты и еду! А потом уже будем просить, чтоб подействовали на хозяина, чтоб быстрее их выкупил. Сын у меня ни разу на связь не выходил. Мне сказали, что он в шоковом состоянии, он не мог подняться в рубку и поговорить. Больше я ничего не скажу - не знаю.
Про долю своїх рідних вони нічого не знали відтоді, як пірати захопили судно. Всі ці 40 днів голландський власник суховантажу переконував, що скоро визволить корабель, і просив людей не спілкуватися з пресою і не оприлюднювати жодної інформації. Ірина Вартінкова, дружина моряка судна Marathon:
- Нас просят ждать, молчать, не высовываться, чтобы не навредить процессу. Но всё, мы уже молчать не будем. Нас уже несколько раз обманывали: сказали, что доставят воду и питье - не доставили! Поэтому теперь у нас нет надежды! Нам страшно, что о них не могут позаботиться. И когда это закончится нам тоже не говорят, понимаете?!
Вже завтра вранці родичі моряків захопленого судна приїдуть до Києва. Тепер вони збираються просити допомоги у Міністерства закордонних справ, Секретаріату президента і уповноваженого з прав людини. Окремо звертатимуться до посольства Нідерландів в Україні, аби те переказало прохання голландському судновласникові терміново доставити на суховантаж медикаменти і воду.
Поки це все, що відомо, ми будемо стежити за тим, як розвиватиметься ситуація з українськими бранцями, які понад місяць перебувають у полоні у сомалійських піратів. Андрій Анастасов, "Подробиці тижня", телеканал "Інтер"
Подробности-ТВ
|